Klubbar - Stockholms Veteranishockeyförbund

Förbund Funktion Hemsida Namn Mailadress Tel mob Adress Postnr Ort Tel bost Tel arb
Styrelse   www.vetshockey.se                
  Ordförande   Kenneth Ahl kenneth.ahl@vetshockey.se 073-7271699 Birger Jarlsgatan 120 B 114 20 Stockholm 08-169909 08-27 34 26
  Sekr   Peter Skarin p.skarin@gmail.com 070-7823585 Lingsbergsvägen 30 186 43 Vallentuna    
  Kassör   Sven-Olof Sköld sven-olof.skold@telia.com 073-6451477 Huvudstagatan 3 A 171 44 Solna    
  Ledamot   Ulf Lange ulf.bulten.lange@gmail.com 076-1050822 Vänortsringen 50 195 30 Märsta    
  Ledamot &
Domaransvarig
  Bengt Johansson bbe.johansson@hotmail.se 070-3425503 Midgårdsvägen 5  3tr 136 46 Haninge 08-7771640 08-502 615 87
  Ledamot   Birger Lind birger.lind@telia.com 0736-128763 Klisätravägen 41 138 33 Älta 08-7732436 08-728 74 47
  Ledamot   Tomie Arvert tomie.arvert@telia.com;
tomie.arvert@vehobil.se
070-5560820 Radarvägen 29 183 61 Täby 08-7560820 08-410 304 15
  Ledamot   Bengt Wåhlin bengt@wahlins.net 070-5556971 Bäckvägen 3 D 192 54 Sollentuna 08-356971  
  Ledamot   Lars Nilsson lani44@live.se 0708-835370 Ekebyvägen 11 186 34 Vallentuna 08-51172046  
  Suppleant   Tomas Granlund thomas.tg@telia.com 070-5591031 Torstunagränd 8 194 55 Upplands Väsby    
  Suppleant   Helena Skoglund helena2skoglund@gmail.com 076-8086699 Gräsåkersvägen 37F 178 36 Ekerö    
Övrigt                  
  Revisor   Jan Brandt janne.brandt@telia.com 070-1960007 Filaregränd 3 170 63 Solna    
  Revisor   Tomas Broström to.brostrom@gmail.com 070-4383555 Övre Egilsvägen 66 152 57 Södertälje    
  Valberedning   Conny Håkansson conny.hakansson@hcrbygg.se 0739-202900 Skogsbacken 20 171 25 Sundbyberg    
  Valberedning   Richard Thunberg              
  Valberedning   Per De Land per.deland@skanova.se 070-3569500 Vallmyravägen 11 B 142 51 Skogås    
  Adjungerad   Barbro Eriksson barbro.alnas@telia.com            
  Adjungerad   Väljs på höstmötet              
  Webbansvarig   Peter Skarin p.skarin@gmail.com 070-7823585 Lingsbergsvägen 30 186 43 Vallentuna    
  Webbadmin.   Peter Blomqvist sthlm@vetshockey.se +358401972400 Tegelbruksvägen 2 22 150 Jomala, Åland    
Ishockeyförbund                    
Svenska Ishockeyförb.   www.swehockey.se       Box 5204 121 16 Johanneshov 08-4490400  
      Jan Norström jan.norstrom@norkomp.se            
      Joachim Malmquist joachim.malmquist@sollentunahockey.com            
Stockholms Ishockeyförb.   www.stockholmhockey.se       Box 5096 121 16 Johanneshov 08-55671660  
Södermanlands Ish.förb.   www.swehockey.se/sodermanland       Box 127 151 22 Södertälje 08-55062181  
Upplands Ishockeyförb.   www.upplandhockey.se       Box 23062 750 23 Uppsala 018-277029  
S.O.H.A.   www.soha.se Björn Åberg bjorn@soha.se   Vasavägen 42 792 31 Mora 0250-14419  
                       
Damer                   Tröjfärg
Klubb Lag Hemsida Kontaktperson Mailadress Mobil Adress Postnr Ort Telefon H B
Ekerö IK   www.ekeroik.se/group/33103 Helena Skoglund helena2skoglund@gmail.com 076-8086699 Gräsåkersvägen 37F 178 36 Ekerö   Blå Vit
Haninge Anchors   www5.idrottonline.se/HaningeAnchorsHC-Ishockey/Varalag/B-lagDam/ Tina Carlson ctina.carlson@gmail.com 0735-261440         Vinröd Vit
Huddinge IK     Michaela Zetterquist mammazeta@live.se 070-6640344 Box 1051/Sjövägen 21 141 21 Huddinge   Röd Vit
Lidingö/Brinken   www.laget.se/LVHCLADYVIKINGS Anne von Euler (Lidingö) annevoneuler@gmail.com 0734-233623 Riddarvägen 30 181 32 Lidingö   Rosa  
Lidingö/Brinken   www.laget.se/LVHCLADYVIKINGS Hanna Lindqvist (Brinken) lindqvist-hanna@hotmail.com           Rosa  
IFK Mariehamn     Pia Qvarfordt piaq@aland.net +3584573444710 Torggatan 13 B 22 100 Mariehamn, Åland      
Rimbo IF Ishockey   www.laget.se/RimboIF-dam-Ishockey Rebecka Meander beckis72@hotmail.com       Rimbo   Blå Vit
Rimbo IF Ishockey   www.laget.se/RimboIF-dam-Ishockey Sofia Nilsson sofiaelvira.n@gmail.com       Rimbo   Blå Vit
Skå IK   www.skaik.se/group/34042 Ankie Rollfeldt ankie@mmxreklambyra.se 0709-610471 Palettvägen 4 179 62 Stenhamra   Gul Grön
Solna Hockey   www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Bagladies/ Tina Eriksson tinassmakottar@msn.com 070-5270475         Orange/
Svart
 
Trångsunds IF   www.laget.se/trangsundsifdam Josefine Svensson svenssonj72@gmail.com 070-7148108 Edbovägen 14 142 63 Trångsund   Vit Blå
Värmdö HC   www.laget.se/varmdodamer Cecilia Edling Östman ciaedling@hotmail.com 070-9817933 Violavägen 12 139 40 Värmdö   Blå Vit
Älta IF   www.altaif.se/alagdam Terese Hammarqvist tess.hammarqvist@gmail.com 070-6997764 Odlingsvägen 25 138 36 Älta   Gul Svart
                       
Rekreation                   Tröjfärg
Klubb Lag Hemsida Kontaktperson Mailadress Mobil Adress Postnr Ort Telefon H B
AIK   aikif.se/aik-rec Jonas Bergdahl jonas.bergdahl@aik.se 070-7210606         Svart Vit
AR Athletic/SAS Vikings   www.hometeamsonline.com/teams/?u=ARATHLETICSASVIKINGS&s=hockey Patrik Jernberg jernbergpatrik@hotmail.com 0739-868629 Örbygatan 16 753 24 Uppsala   Blå  
Bålsta HC   www.balstahockey.se/bhcveteraner Bengt Wernblom bengt.wernblom@skanska.se 070-2925294 Stenbjörns väg 10 746 92 Bålsta   Mörkgrön Vit
IF Vallentuna BK   www.vallentunahockey.se/ Göran Grönberg goran@gronbergpartners.se 070-2581688            
                       
Herrar                   Tröjfärg
Klubb Lag Hemsida Kontaktperson Mailadress Mobil Adress Postnr Ort Telefon H B
AIK +35 & DM aikif.se/aikishockey-oldtimers35 John Sjölund john.sjolund@gmail.com 070-4314836 Hagvägen 11 191 35 Sollentuna   Svart Vit
AIK +45 aikif.se/aikishockey-oldtimers45 Peter Skarin p.skarin@gmail.com 070-7823585 Lingsbergsvägen 30 186 43 Vallentuna   Svart Vit
AIK +45 aikif.se/aikishockey-oldtimers45 Thomas Endler thomas@sthlmkirorehab.se 070-6085700 Elfviksvägen 68 181 47 Lidingö   Svart Vit
AIK +55 aikif.se/aikishockey-oldtimers55 Hans Simonsson hans.simonsson.18@telia.com 073-9605085 Runbovägen18 192 48 Sollentuna   Svart Vit
AIK/Solna +65 aikif.se/aikishockey-oldtimers65 Hans Simonsson hans.simonsson.18@telia.com 073-9605085 Runbovägen18 192 48 Sollentuna   Svart Vit
Boo HC +35 www.sportnik.com/boovets Björn Såndberg sandberg.b@apple.com 070-5783076 Husarvägen 1 132 47 Saltsjö-Boo   Grön Vit
Boo-Värmdö +45 www.sportnik.com/boovets Urban Johansson johansson.urban@comhem.se 0761-750183 Katrinebergsvägen 2 117 61 Stockholm   Grön Vit
Brinken IF +35:1 & DM www8.idrottonline.se/BrinkensIF-Ishockey/Varalag/Veteranerna/ Klas Forsberg klas@forsberg.biz 073-6844703 Sveavägen 32 111 34 Stockholm   Vit Röd
Brinkens IF +35:2 www8.idrottonline.se/BrinkensIF-Ishockey/Varalag/Veteranerna/ Göran Swedberg goran@bromanco.com 070-2056009 Eriksbergsgatan 32 114 30 Stockholm   Vit Röd
Brinkens IF +45 www8.idrottonline.se/BrinkensIF-Ishockey/Varalag/Veteranerna/ Göran Swedberg goran@bromanco.com 070-2056009 Eriksbergsgatan 32 114 30 Stockholm   Vit Röd
Bålsta HC   www.balstahockey.se/bhcveteraner Bengt Wernblom bengt.wernblom@skanska.se 070-2925294 Stenbjörns väg 10 746 92 Bålsta   Mörkgrön Vit
AC Camelen   www.lagsidan.se/acc Janove Pettersson club.camel@telia.com 070-3762503 Utsiktsbacken 24C 117 67 Stockholm   Grön  
Club de Hockey Undici   www.laget.se/CDH_Undici Lars Molnar lars.molnar@svd.se 073-0923900 Buxbomsvägen 32 125 56 Älvsjö      
Göta Traneberg IK   www.lagsidan.se/gotavets Niclas Fröberg niclas.froberg@3kronor.com 0735-050505 Kvarnbacken 20 Box 174 178 02 Drottningholm   Vit  
Hammarby IF Hockey +35 www.svenskalag.se/hammarbyhockey Anders Bernegard bilochmckungsholmen@gmail.com 0707-214747 Hagalundsgatan 17 169 65 Solna   Grön Vit
Hammarby IF Hockey +45 www.svenskalag.se/hammarbyhockey Kaj Haataja kaj@soundcorner.se 0707-600731 Sten Bergmans väg 21 121 46 Johanneshov   Grön Vit
Hammarby IF Hockey +55 www.svenskalag.se/hammarbyhockey Jan Söderman bajen52@hotmail.com 0707-820358 Vendelsö Skolväg 6 136 71 Vendelsö   Grön Vit
Haninge Anchors +35:1 & DM www5.idrottonline.se/HaningeAnchorsHC-Ishockey/Varalag/TeamVetsbla/ Joakim Larsson joakim-larsson@telia.com 070-9446065 Ekingevägen 1 137 54 Tungelsta   Vinröd Vit
Haninge Anchors +35:2 www5.idrottonline.se/HaningeAnchorsHC-Ishockey/Varalag/TeamVetsbla/ Lennart Olsson lelle-olsson@hotmail.com 0707-910283 Hörnvägen 4 137 38 Västerhaninge   Vinröd Vit
Huddinge IK   www.laget.se/huddingevets/ Jörgen Stålnacke jorgen.stalnacke@srvatervinning.se 070-4106376 Box 1051/Sjövägen 21 141 21 Huddinge   Röd Vit
Hässelby Kälvesta HC   www.laget.se/HKHVETS Fredrik Age fredrik.age@outlook.com 070-9996828 Astrakangatan 203 165 52 Hässelby   Svart/
orange
Vit/
svart
Järfälla HC +35 www.jarfallahockey.com Thomas Barklund thomas@barklund.se 072-5885329 Sviskonvägen 7 175 49 Järfälla   Vit Röd
Järna SK Wild Hogs   www.laget.se/jskveteraner/ Anders Andersson landerbom@msn.com 0709-132000 Smedsta gård 153 92 Hölö   Röd  
Kallhälls IF   www.kifhockey.com Håkan Nordin hakan.nordin@telia.com 070-2097125 Trollvägen 2 176 70 Järfälla   Röd Vit
Kista Hockey   www.kistahockey.nu/kistahockey-veteraner Thomas Granlund thomas.tg@telia.com 070-5591031 Torstunagränd 8 194 55 Upplands Väsby   Röd Svart
Kringelstan   hockey.kringelstan.se/ Tomas Broström to.brostrom@gmail.com 070-4383555 Övre Egilsvägen 66 152 57 Södertälje   Blå Vit
Lidingö Vikings HC   www.laget.se/lvhc_vets Staffan Dahlstrand  staffan.dahlstrand@swipnet.se 070-5252727 Kyrkallén 3 181 42 Lidingö   Blå Vit
MB Hockey +35:1 & DM http://www.laget.se/mbhockey_vets Jonas Åblad jonas.ablad@comhem.se 073-4452159 Agraffvägen 17 126 41 Hägersten   Röd Vit el. blå
MB Hockey +35:2 http://www.laget.se/mbhockey_vets Tor Helmstein tor@torhelmstein.com 070-7407671         Röd Vit el. blå
Nacka HK +35 & DM www4.idrottonline.se/NackaHK-Ishockey/ John Magnusson john.magnusson@se.ibm.com 070-7931677 Ljuskärrsvägen 93 133 31 Saltsjöbaden   Vit Svart/
Vit
Nacka HK +45 www4.idrottonline.se/NackaHK-Ishockey/ Calle Bergsman calle.bergsman@frinox.se 070-7605026 Gubbängsväg 49 122 44 Enskede   Vit Svart/
Vit
IFK Salem   www.laget.se/salemvets Lennie Krantz lennie.krantz@gmail.com 072-3616211 Domherrestigen 2 144 42 Rönninge   Grön Vit
Saltsjöbadens IF   saltsjobadensif.myclub.se/ishockey/ishvets Per Sjöberg per@sjobergs.net 070-9565272 Odenvägen 30 133 38 Saltsjöbaden   Blå Vit
SDE HF +35 www.lagsidan.se/sdehockeyveteraner Victor Edsvick vicktor@kakelochrot.se 073-9836377         Svart Vit
SDE HF +45 www.lagsidan.se/sdehockeyveteraner Eric Odelfelt eodelfelt@gmail.com 070-8456434 Västmannagatan 83A 113 26 Stockholm   Svart Vit
Skå IK   www.sportnik.com/group/33062 Thomas Älgekrans thomas@malarotidning.se 073-3849099 Silverdalsvägen 7 178 34 Ekerö   Gul Grön
Sollentuna HC   sollentunahockey.myclub.se/vets Magnus Karlsson magnus@karlssonhome.com 072-3333033 Surbrunnsgatan 28 113 48 Stockholm   Röd Vit
Solna Hockey General manager www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Veteraner/ Bengt Wåhlin bengt@wahlins.net 070-5556971 Bäckvägen 3D 191 54 Sollentuna 08-356971    
Solna Hockey +35 & DM www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Veteraner/ Sven-Erik Pettersson sepettersson33@hotmail.com 0703-890698 Bangatan 7 171 63 Solna      
Solna Hockey +45 www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Veteraner/ Conny Håkansson conny.hakansson@hcrbygg.se 0739-202900 Skogsbacken 20 171 25 Sundbyberg      
Solna Hockey +50 www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Veteraner/ Tommy Samuelsson tommy.1891@hotmail.se 070-1092050 Ringvägen 9A 118 23 Stockholm      
Solna Hockey +55 www8.idrottonline.se/SolnaSK-Ishockey/Arbetsrumlista/Veteraner/ Tony Karlsson tony.karlsson@ericsson.com 010-7171309 Råstensgatan 1 B, LGH 1102 172 70 Sundbyberg 070-6271799 (SMS)    
Spånga Hockey DM www.sportnik.com/group/27343 Benny Jakobsson benny.jakobsson@cygate.se 072-5098280 Vanadisvägen 34 113 46 Stockholm   Blå Vit
Stockholm VIP Sammank. +65 www.sportnik.com/vip Per Harrfors harrfors35@hotmail.se 070-7384170 Njupgränd 5 135 55 Tyresö 08-7120842    
Trångsunds IF   www.trankanvets.se Per de Land per.deland@skanova.se 070-3569500 Vallmyravägen 11 B 142 51 Skogås   Vit Blå
Tullinge TP HC   www.svenskalag.se/ttpvets Charles Nilsson challe@telia.com 070-6452618 Grödingevägen 20b 147 30 Tumba   Vit Blå
IFK Tumba   www.sportnik.com/group/34063 Tomas Holmsten diftompa@gmail.com 072-5734642 Lillmalmsvägen 13A 147 71 Grödinge   Röd Vit
Tyresö Hanviken Hockey Admin hanvikenssk.myclub.se/ishockey/thhveteranerna Björn Sjölund bjorn-sjolund@hotmail.com 0706-169141 Spelmansvägen 32 136 75 Vendelsö   Röd Vit
Tyresö Hanviken Hockey +35 hanvikenssk.myclub.se/ishockey/thhveteranerna Niclas Ohlson niclas@almack.se 070-7461846         Röd Vit
Tyresö Hanviken Hockey +45 hanvikenssk.myclub.se/ishockey/thhveteranerna Peter Näslund peternaslund@msn.com 070-4532049         Röd Vit
IFK Täby HC   www.lagsidan.se/tabyhcvets Tommie Weiner tommie.are@live.se 070-4402274 Erislundsvägen 276 187 53 Täby 070-4264865 Vit Röd
IF Vallentuna BK   www.vallentunahockey.se/ Lars Nilsson lani44@live.se 0708-835370 Ekebyvägen 11 186 34 Vallentuna 08-51172046    
IK Waxholm +35:1 & DM www.ikwaxholm.se/ Clas Lundén claes.lunden@clspecialglas.se 070-4966800         Blå Vit
IK Waxholm +35:2 www.ikwaxholm.se/ Lasse Johansson lassej@se.ibm.com 0707-932958         Blå Vit
Värmdö HC Serie www.laget.se/varmdohockeyveteran/ Björn Mattsson bjorn.mattsson@evoe.se 073-8044844 Fagerbovägen 16 134 63 Ingarö   Blå Vit
Värmdö HC Admin www.laget.se/varmdohockeyveteran/ Max Schmidt max.s@bredband.net 0701-904545 Villagatan 16 134 41 Gustavsberg   Blå/Röd Vit/Röd
X-Wings, Arlanda Ordförande www.lagsidan.se/arlandawingsvets Lars R Karlsson larsr.karlsson@telia.com 0708-513507         Vit Svart
X-Wings, Arlanda Matcher www.lagsidan.se/arlandawingsvets Stefan Grolander grolander@bredband.net 0705-782177         Vit Svart
X-Wings, Arlanda Matcher www.lagsidan.se/arlandawingsvets Joakim Mellberg joakimmellberg76@gmail.com 0734-207147         Vit Svart
Åker/Strängnäs HC   www.akerstrangnashc.com/akerstrangnashc-veteran Ulf Wallin uffewallin@hotmail.com 070-6503690 Nyponstigen 98 645 43 Strängnäs   Svart Vit
Älta IF +35 +45 & DM www.altaif.se/altaif-ishockey-veteraner Martin Lennbom martin.lennbom@glocalnet.net 0730-252300 Årdalavägen 130 124 32 Bandhagen   Gul Svart
Älta IF +50 & överled. www.altaif.se/altaif-ishockey-veteraner Birger Lind birger.lind@telia.com 073-6128763 Klisätravägen 41 138 33 Älta   Gul Svart
Örby IS/IFK Östberga +45   Stefan Lorentz stefanlorenz1961@yahoo.se 070-5635690 Kungsvägen 24 182 79 Stocksund   Svart/
Röd
Röd
Örby IS/IFK Östberga +55   Rolf Hagman rolf.hagman@telia.com 076-8057674 Havsörnsväg 37 123 49 Farsta   Svart/
Röd
Röd
IFK Österåker +35 Elit, +45, DM www.laget.se/osterakervets/ Pierre Reif pierre.reif@tele2.se 0709-755486 Lavettvägen 2 184 60 Åkersberga   Vit Blå
IFK Österåker 2 +35 Div 2N http://www.laget.se/jurassic/ Mikael Hjalmarson cm.hjalmarson@gmail.com 070-5662969 Talltitevägen 11 184 61 Åkersberga   Vit Blå